adsense

Eklenti Başlığı

Bebekler artık engelli dogmayacak

 

Bebekler 'Dondurularak' Yaşam Bulacak

 

Yazıyı okuyunca birden geçmişe gittim,kızımın dogumu geldi gözümün önüne benim kızımda oksijensiz kalmıştı.

Doktorlar ellerinden geleni yapmışlardır 13 sene öncesi ama artık bu tedavi yöntemi uygulanırsa kızım gibi dünyaya oksijensiz gelen bebekler için çok güzel bir haber inşallah artık engelli bebek olmayacak

 

HABERİN AYRINTISI

Doğum sırasında oksijensiz kaldıkları için engelli olma riski bulunan bebekler artık 'dondurularak' yaşama döndürülüyor.

Türkiye'de ilk kez Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmaya başlanan ''Servo Kontrol'', vücut ısısını yaşamsal değerin altına düşürerek belirli bir seviyede sabitleyen bir sistem. Ters gelen ya da doğum sırasında başka bir nedenle oksijensiz kalan bebeklerin zihinsel ya da bedensel engelli olmalarının önüne geçiyor.

Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Okumuş, dünyada büyük yankı bulan, İngiltere'de dondurularak yaşama döndürülen bebeğe uygulanan sistemin, Türkiye'de de bundan sonra birçok bebek için umut olacağını bildirdi.

Bir hücrenin yaşaması için enerji üretmesi gerektiğini, bunun için de oksijene ihtiyaç duyduğunu anlatan Okumuş, aksi takdirde beyin hücrelerinin yok olduğunu, bu durumda da beyin hasarı ortaya çıktığını söyledi ve yöntemle ilgili şu bilgileri aktardı:

TEDAVİYLE TÜM ORGANLAR KORUNUYOR

''Bu yöntemle hücrenin metabolizması yavaşlatılıyor. Böylece vücutta oksijen, dolayısıyla da enerji ihtiyacı azalıyor. Oksijensiz kalındığında vücudun hasara en yatkın olduğu dönem, ilk günlerdir. 'Hipotermi' dediğimiz, vücut ısınının düşürüldüğü bu tedaviyle, hasar oluşumu engellenmeye çalışılıyor. Normal bir insanın vücut ısısı 36.5-37.5 derece arasındadır. Biz bu yöntemle vücut ısısını 33.5 dereceye düşürerek sabitliyoruz. 3 ya da 4 gün bu şekilde tedavi devam ediyor. Bu süre sonunda vücut ısısı yavaş yavaş artırılıyor. Böylece hücrelerde tekrar kanlanma başlıyor. Hastanın vücut ısısının hem düşürülmesi, hem de tekrar yükseltilmesi belirli bir kademede yapılıyor. Tedaviyle sadece beyin değil, diğer organlar da korunuyor.''

Kısa bir süre önce, doğum sırasında 20 dakika oksijensiz kalan bir bebeğin tedavi sayesinde sağlığına kavuşturulduğunu anlatan Okumuş, 3 gün önce dünyaya gelirken yine oksijensiz kalan bir başka bebeğin de aynı yöntemle yaşamını sağlıklı olarak sürdürmesinin sağlanacağını söyledi.

AA

Yorum Yaz
google.com, pub-5786582687911275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !